Test obrazové kvality fotoaparátu NIKON D5600 pro různé hodnoty ISO

Zkouška šumu v obrazu pro jednotlivé hodnoty ISO by měla být jedna ze základních věcí, kterou je dobré udělat hned po zakoupení nového fotoaparátu. Jestli se ptáte proč, tak proto, abyste věděli, jaké maximální ISO lze použít k tomu, aby byl obraz ještě použitelný. Znát hranici použitelnosti je nutné hlavně v případech, kdy vám vychází dlouhý čas, a nemůžete anebo nechcete použít nižší clonové číslo a proto musíte zvýšit hodnotu ISO.

Tak a k samotnému otestování fotoaparátu NIKON D5600. Vyzkoušel jsem všechny hodnoty ISO, které fotoaparát nabízí při „mírném“ umělém osvětlení na jednoduché scéně. Při testu byla nastavena hodnota Redukce šumu pro vysoké ISO na hodnotu „Normal“, což ovlivnilo šum, ale také ostrost obrazu při vysokých hodnotách ISO. Výsledné porovnání kvality můžete vidět na obrázku níže. Jedná se o výřez ze zobrazení 100% obrázku bez jakýchkoliv úprav.

 

 

Pro lepší porovnání ještě další obrázek ukazuje rozdíl mezi hodnotou ISO 100 a několika vybranými hodnotami.

 

 

subjektivním vkusu každého jednotlivce. Myslím si, že hodnota 1600 je použitelná bez problémů a osobně pokud nemusím, tak větší hodnotu než 3200 nenastavuji. Nejvyšší hodnota 25600 je už dost zašuměná a víceméně nepoužitelná.

Pokud byste si chtěli porovnat obraz pro více fotoaparátů, tak ZDE na dpreview.com naleznete skvělý web k porovnání.

MartinTajcPhotography
martin_tajc