Porovnání fotografie z kompaktního fotoaparátu a digitální zrcadlovky

1916V dnešní době, kdy udělal pokrok techniky veliký skok do předu, se dost baví o tom, jestli má ještě smysl kupovat velkou a těžkou zrcadlovku anebo jestli už jsou kompaktní fotoaparáty na takové úrovni, že se digitálním zrcadlovkám vyrovnají. Dnes se navíc asi stejně nejvíce fotí mobilním telefonem, což je zase jiná kategorie a toto porovnání zkusím zase třeba někdy jindy. V tomto článku nebudu srovnávat technické rozdíly mezi zrcadlovkou a kompaktním fotoaparátem jako jsou velikost snímače, možnost výměnných objektivů, absence hledáčků apod, ale spíš bych rád demonstroval rozdíl  přímo na dvou fotografiích, protože všeobecných porovnání je na internetu dost a přeci jenom názorná ukázka je nejlepší 🙂 Předem je asi dobré říct, že srovnávám kompakt do ceny 7 tisíc, který rozhodně není špička, ale myslím, že se jedná o takový fotoaparát, který má většina lidí doma. Popravdě neznám osobně moc lidí, co vlastní kompakt s výměnnými objektivy značek Olympus, Fujifilm nebo Sony, které mají kvalitu obrazu zase někde jinde, ale většina (co nefotí na mobilní telefon 😀 ) používá nějaký dostupnější kompakt Nikon, Canon, Panasonic nebo Sony. Ve srovnání byl použit kompaktní fotoaparát Sony DSC-HX60 a zrcadlovka Nikon D5600 s objektivem Nikon 20mm f/1,8 G ED, který má opravdu pěknou kresbu.

Záměrně jsem vybral scénu, která není taková typická dovolenková fotografie, tedy ve 3 odpoledne někde u moře, ale podvečerní snímání s trochu osvětleným městem (konkrétně Budapešť), kde je méně světla a pozná se větší rozdíl mezi menším (kompakt) a větším snímačem (digitální zrcadlovka). Ještě pro ty, co to nevědí, podotknu, že Nikon D5600 není tzv. Full Frame, takže nemá ještě největší velikost snímače, který se dá koupit a fotografie z Full Frame by byla ještě lepší.

Tak a k samotnému porovnání. Jako první můžete vidět celek fotografie, kde byly nastaveny hodnoty u Sony Rozlišení: 5184 x 3456 Režim: Priorita clony Clona: F/8 Délka expozice: 1/4 s ISO: 80 Ohnisková vzdálenost: 6 mm a u Nikonu –  Rozlišení: 6000 x 4000 Režim: Priorita clony Clona: F/8 Délka expozice: 1/5 s ISO: 100 Ohnisková vzdálenost: 20 mm.

 

 

Na první pohled si řeknete, že rozdíl ve fotografiích je minimální a máte pravdu. Při tisku na fotografii 10 x 15 cm by asi rozdíl tak markantní nebyl, ale co když se podíváme na fotografie ve 100 % zobrazení?

 

 

Tady je už rozdíl celkem znát a hlavně v detailech. Je otázka, do jaké míry může za ztrátu detailů menší velikost snímače a do jaké míry ještě softwarové potlačení šumu od Sony, které zřejmě detaily rozmaže, aby nebylo vidět zrnění ve fotografii, ale pro ISO 80 by asi měly být zásahy odšumovacích algoritmů minimální. Je celkem jedno, co za to může, ale rozdíl zde prostě je. Pravdou ale je, že pro normální lidi, kteří tisknou fotografie maximálně ve velikosti 10 x 15 cm to asi až tak zásadní nebude. Kde jsou rozdíly ještě více vidět, tak to jsou trochu „akční“ scény v horších světelných podmínkách, když nechcete použít blesk. Tady kompaktní fotoaparát musí hodnotu ISO vytáhnout dost nahoru a tím se víc aplikují odšumovací algoritmy anebo zvýrazní šum ve fotografii a to už je dost znát.

Ještě pro představu ukážu vytvořenou fotografii v HDR (High Dynamic Range), která byla složena ze tří fotografií a jednou z nich byla právě fotografie pořízená Nikonem ve srovnání. Následná úprava do HDR je provedena v programu HDR Efex Pro která se nachází v souboru programů Google Nik Collection.

 

MartinTajcPhotography
martin_tajc